RELACJA Z TRZYDNIOWEJ WYCIECZKI KLAS I A, I C I II E CZYLI Z WIZYTĄ W TRÓJMIEŚCIE I NIE TYLKO
printer
RELACJA Z TRZYDNIOWEJ WYCIECZKI KLAS I A, I C I II E CZYLI Z WIZYTĄ W TRÓJMIEŚCIE I NIE TYLKO

W dniach 11-13.05.2016r. uczniowie klas I A, IC i IIE uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Trójmiasta. Program wyprawy był bardzo napięty i ciekawy. W pierwszym dniu odwiedziliśmy Gniezno - pierwszą stolicę naszego kraju. Byliśmy w katedrze, poznaliśmy historię świętego Wojciecha jednego z patronów Polski. Naszemu pobytowi towarzyszyła bardzo ładna, wręcz wakacyjna pogoda. W dalszą drogę udaliśmy się do Torunia- najsłynniejszego miasta z gotycką architekturą. W stolicy polskiego piernika oczywiście odbyliśmy spacer po Starym Mieście, zobaczyliśmy ruiny średniowiecznej zabudowy obronnej. Poza tym spróbowaliśmy swoich sił przy ścianie tzw. krzywej wieży. Jak się okazało zadanie nie należało do najłatwiejszych. W Toruniu zobaczyliśmy dom, w którym urodził się słynny polski astronom- twórca teorii heliocentrycznej. Przed pomnikiem Mikołaja Kopernika wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Oczywiście nie można było przejść obojętnie obok manufaktury pierników, w której kupiliśmy wiele toruńskich przysmaków. Odbyliśmy też spacer nabrzeżem Bulwaru Filadelfijskiego. Na miejsce czyli to miejscowości Bieszkowice nad jeziorem Zawrat dojechaliśmy około godziny 20.

Drugi dzień spędziliśmy na zwiedzaniu Trójmiasta. W Gdyni zwiedziliśmy port, podziwiając monumentalność zacumowanych tam statków: Dar Pomorza oraz ORP Błyskawica. Odbyliśmy też rejs Dragonem. Było naprawdę wspaniale. Następnie udaliśmy się do Archikatedry Oliwskiej w Gdańsku. Na miejscu poznaliśmy historię tego wyjątkowego obiektu, wysłuchaliśmy słynnego koncertu organowego. Odbyliśmy spacer po okolicznym parku i weszliśmy do palmiarni prezentującej unikatowe zbiory botaniczne. W Gdańsku nie mogliśmy pominąć zwiedzenia Starówki i zobaczenia słynnej fontanny Neptuna, Dworu Artusa czy Długiego Targu. Przeszliśmy także słynną w Gdańsku ulicą Mariacką czy Długą. Byliśmy również na Westerplatte. W Sopocie natomiast przeszliśmy najdłuższym drewnianym molo liczącym ponad 0,5 km. Będąc nad morzem (konkretnie nad Zatoką Gdańską) nie obeszło się bez pobytu na plaży, wspaniałej zabawy na jednym z placów rozrywki oraz spaceru brzegiem spokojnego, choć dość chłodnego morza. Oczywiście znaleźli się śmiałkowie, którzy zdecydowali się na zamoczenie nóg.

W trzecim dniu byliśmy w Malborku, w którym zwiedziliśmy najsłynniejszy krzyżacki zamek i trzy jego części: Zamek Niski, Średni i Wysoki. Tam weszliśmy do licznych, odrestaurowanych pomieszczeń, np. sali wielkiego komtura, szpitala zakonnego, kuchni, Wielkiego Refektarza (Sali Królewskiej), kaplicy św. Bartłomieja. Bardzo duże wrażenie zrobiła na nas wystawa przedmiotów wykonanych z bursztynu.

Wycieczka dostarczyła nam mnóstwa wrażeń. Był czas na zwiedzanie, poznawanie miejsc ważnych z historycznego i architektonicznego punktu widzenia. Oczywiście mieliśmy czas na działania integracyjne w postaci gry w piłkę koszykową, spacer brzegiem jeziora Zawrat czy ognisko przy śpiewie naszych zdolnych koleżanek i kolegów. Wszystko, co dobre, musiało się skończyć. Zadowoleni wróciliśmy do Chocianowa. Raz jeszcze dziękujemy naszym opiekunom Paniom: Agnieszce Jaskule, Annie Chodyń, Małgorzacie Kosior oraz Panu Adamowi Łukasiewiczowi, którzy zorganizowali nasz pobyt w Trójmieście, czuwali nad bezpieczeństwem i dbali o dobre samopoczucie uczestników wycieczki.