NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
printer
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 marca 2016 roku po raz szósty będziemy obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta podjął w 2010 roku śp. Prezydent RP Lech Kaczyński. Święto ustanowiono w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Uroczystości są wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Dzień 1 marca wybrana dla upamiętnienia rocznicy stracenia w więzieniu mokotowskim w Warszawie, w 1951 r. członków ostatniego – IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

W naszym gimnazjum obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych już zostały rozpoczęte: zapraszamy do biblioteki i świetlicy szkolnej:

W bibliotece oprócz gazetek tematycznych dostępne są ciekawe publikacje pozyskane w akcji „czasowego bookcrossingu”: dzięki uprzejmości nauczycieli naszej szkoły, Pani Agnieszki Sochań oraz Pani Agnieszki Fendorf- Róg, można wypożyczać lub zapoznać się na miejscu z książkami na temat okupacji niemieckiej i Żołnierzy Wyklętych a także kopiami dokumentów z rodzinnego archiwum z okresu II wojny światowej.

W czwartek, 25 lutego 2016r. zajęcia z uczniami w świetlicy szkolnej i bibliotece będą poświęcone Niezłomnym Bohaterom. W tym dniu uczniowie będą mogli obejrzeć prezentacje przygotowane przez rówieśników, posłuchać utworów muzycznych upamiętniających Ich walkę, a także wykonać plakaty, z których zostanie przygotowana wystawa na hol główny szkoły.

W dniu 1 marca 2016r. na holu głównym, podczas przerw międzylekcyjnych oraz spotkania z rodzicami wyświetlane będą prezentacje multimedialne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.