LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO W TEATRZE
printer
Wiadomość

W dniu 5.01.2016r., jak zapowiadaliśmy wcześniej, odbył się kolejny wyjazd naszych gimnazjalistów na sztukę teatralną. Tym razem Pani Anna Chodyń zabrała uczniów klasy I A i II E na niecodzienną lekcję języka polskiego do teatru. Gimnazjaliści uczestniczyli w spektaklu pt. ,,Skąpiec” przygotowanym przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Mieli okazję poznać Harpagona, dla którego ukryte w szkatułce talary były całym światem. Nie rodzina, nie dobro i szczęście dzieci, ale właśnie pieniądze spędzały bohaterowi sen z powiek. To one stały się przyczyną nieszczęścia tej paryskiej rodziny.

Obejrzana z dużym zainteresowaniem sztuka odsłoniła prawdę o człowieku, o jego słabości do rzeczy materialnych. Pokazała też ,,upadek człowieka”, który na własne życzenie jest nieszczęśliwy, samotny i niekochany. Choć w sztuce pojawiło się wiele elementów wywołujących rozbawienie, to jednak wykreowany obraz bohatera i jego rodziny napawał smutkiem.

Obyśmy nie wartościowali tak, jak Harpagon, obyśmy dostrzegali drugiego człowieka, który ma prawo do szczęścia i wolności wyborów.

Zorganizowany wyjazd to nie tylko forma upowszechniania tekstów literackich w wersji teatralnej, ale lekcja wychowania. Każda forma zwracania młodym ludziom uwagi na to, co wartościowe jest dobra.