KOLEJNA PRZYGODA Z DZIEŁEM SCENICZNYM CZYLI NA SZTUCE PT. ,,TO NIE BYŁA WIGILIA”
printer
Wiadomość

W dniu 27.11.2015r. grupa 38 uczniów wraz z opiekunami uczestniczyła w lekcji teatralnej. To już zwyczaj naszego Gimnazjum, że proponujemy uczniom żywy kontakt ze sztuką. Tym razem formą przekazu była drama uznawana za jedną z ciekawszych sposobów aktywizowania ucznia, w tym wypadku widza do współtworzenia sztuki. Tak było podczas przedstawienia pt. ,,To nie była Wigilia” wyreżyserowanego przez MAKfilm z Wrocławia.

Historia dotyczyła przeczytanej w gazecie informacji o bezdomnym mężczyźnie, który umiera na jednym z korytarzy. Mieszkańcy kamienicy, w której doszło do owego zdarzenia, byli obojętni, liczyli na to, że ktoś inny zajmie się bezdomnym. Przeczytana historia była tylko pretekstem dla aktorów, by wspólnie z widzami stworzyć trzy alternatywne rozwiązania, dzięki którym można byłoby w przyszłości uniknąć podobnych zdarzeń.

Spektakl miał wymiar wychowawczy. Aktywizował uczniów do poszukiwania form oraz sposobów reagowania na cudze nieszczęście Jak na dramę przystało odważni widzowie stanęli na wysokości zadania. Swoją kreatywnością i przede wszystkim wrażliwością nie pozwolili na to, by bezdomny musiał umrzeć. Pokazali, co należy zrobić, aby nie dopuścić do czyjejś tragedii. Uświadomili pozostałym, że w obliczu zauważonego zdarzenia jesteśmy zobowiązani zareagować, powiadomić odpowiednie służby.

Sztuka pt. ,,To nie była Wigilia” uczy nas, że powinniśmy pomagać na co dzień, nie przy okazji Wigilii, kiedy wszyscy zgodnie z tradycją jesteśmy otwarci na wizytę niespodziewanego gościa. Wrażliwość i empatia powinna towarzyszyć ludziom cały czas. Nigdy nie wiadomo, czy kiedyś nie znajdziemy się w sytuacji wymagającej pomocy innych.

Uczestnikom tej niecodziennej lekcji dziękujemy za udział. Kolejna przygoda ze sztuką odbędzie się już 05.01.2016r. Tym razem będzie to inscenizacja znanej komedii Moliera pt. ,,Skąpiec”, która odsłania ludzkie słabości oraz pokazuje, jak ważne jest budowanie w rodzinie właściwych relacji. Już dziś zapraszamy na kolejną teatralną przygodę.

Koordynatorzy: Panie Anna Chodyń i Bożena Tronina